FAQs

Často kladené otázky a naše odpovědi!

— Kdy jsou poslední vstupy, aby návštěvník stihl výstavy projít během otevírací doby?

3 výstavy — 18:00

2 výstavy — 18:30

1 výstava — 19:00

— Jak se dnes galerie jmenuje?

Central Gallery

— Proč se při vyhledávání na internetu někdy zobrazuje název „Galerie GOAP“?

To bylo původní jméno naší galerie od jejího založení před mnoha lety.

Provedli jsme však některé významné změny — a to zahrnovalo změnu názvu.

— Kde nás najdete?

Staroměstské náměstí 15, Praha 1 (přímo v srdci Prahy, není možné nás minout!)

— Je galerie bezbariérová?

Naše galerie není zcela bezbariérová. K výtahu vedou tři schody. Vzhledem k historické budově, velikost výtahu je omezená velikostně i kapacitně. Vnitřní výtahové rozměry, které jsou 70cm x 80cm, mohou omezit přístup větším elektrickým vozíkům i kočárkům. Samotné výstavy jsou však plně přístupné bezbariérově a nachází se v 1., 2. a 3. patře budovy. Mezi jednotlivými patry vede prostorné schodiště.

— Může s námi do galerie i náš pes?

Se psem k nám můžete určitě dorazit. Jen je potřeba dbát na to, aby Váš čtyřnohý kamarád byl po celou dobu uvázán na vodítku a nerušil ostatní návštěvníky. 

— Co je litografie?

Litografie je technika tisku, která umožňuje reprodukovat obrazy nebo text na ploché povrchy, jako jsou papír nebo kámen. Tato technika byla vynalezena v 18. století a od té doby se stala oblíbenou formou uměleckého vyjádření.

Proces litografie začíná tím, že se na hladký povrch (typicky kamenný blok) nanesou mastné kresby nebo texty. Poté se na povrch kamene aplikuje vodní roztok s kyselinou. Mastnota na kamenném bloku přitahuje barvu nebo inkoust, zatímco části kamene, které nejsou mastné, zůstávají suché. Poté se povrch kamene přetočí na papír nebo jiný povrch, který se tiskne, a tlakem se barva přenese na povrch.

Litografie umožňuje detailní a vysoce kvalitní reprodukce uměleckých děl nebo grafických textů a je oblíbená jak v uměleckých kruzích, tak v komerčním tisku.samotný umělec nebo jeho tiskař. Slovo litografie pochází z řečtiny, což znamená „psát nebo čerpat z kamene“.

— Je litografie originál?

Litografie může být originálním uměleckým dílem, pokud je vytvořena umělcem samotným a není reprodukcí nebo reprodukční technikou. Originální litografie jsou ručně tisknuté z litografické desky, kterou vytvořil umělec, a jsou obvykle očíslované a signované. 

— Jsou u vás v galerii na výstavách vystaveny originální díla? 

Ano, u nás v Central Gallery v Praze najdete pouze originální umělecká díla. Výstavy se skládají z litografií, autentických plakátů, fotografií, bronzových soch, keramiky a tapiserií.

— Jsme školní skupina — existují slevy a můžeme přijít neohlášeně?

Ano, pokud jste skupina 10 a více studentů, dostanete cenu „školní skupiny“ (viz ceník). Můžete přijet bez předchozí rezervace, ale pokud potřebujete zaplatit předem prostřednictvím faktury, kontaktujte nás na adrese info@centralgallery.cz

Pokud se rozhodnete přijít a zaplatit u pokladny, plaťte prosím jako skupina najednou, abyste šetřili čas a zabránili tak frontám. Pokud jste učitelem doprovodným do školní skupiny, váš vstup je zdarma.

— Kde se nachází uzamykatelné skříňky? 

V 1. patře u vstupu jsou uzamykatelné skříňky. Pro jejich zamčení potřebujete minci v hodnotě uvedené přímo na skříňce, jedná se pouze o depozit a po odemčení se vám mince vrátí. V galerijním obchodě vám případně rádi vhodnou minci zapůjčí.

— Má galerie toalety? 

Ano, v galerii v 1. patře se nachází nezpoplatněné toalety pro naše návštěvníky.

— Je galerijní obchod přístupný veřejnosti? 

Ano, v galerii v 1. patře se nachází obchod s širokým výběrem produktů a můžete jej navštívit v rámci otevíracích hodin galerie a je přístupný i bez zakoupené vstupenky. Všechno zboží je selektováno pečlivě, a tak si můžete vybrat jak z tematických suvenýrů z Prahy, porcelán s motivy Alfonse Muchy, ikonické rozteklé hodiny Salvadora Dalího až po plakáty Andy Warhola. Obchod má v nabídce mnoho uměleckých knih, keramiky, pohlednic i lokálního designu. 

Jaké jsou možnosti platby?

Platba na místě je možná hotově i kartou a to v CZK i EUR. Máme fixně nastavené ceny jak v české tak eurové měně, kterou přijímáme plnohodnotně jako měnu českou (v hotovosti platbě EUR vám v EUR také vrátíme zpět, při platbě kartou vám strhneme částku přesně za vstupenku, bez jakýkoli doplatků za převod).

Pokud si jako skupina přejete platit bankovním převodem (školní skupina či cestovní agentury) obraťte se na nás prosím před vaší návštěvou na e-mailu info@centralgallery.cz

Aktuální expozice

Disponujeme soukromou sbírkou děl Salvadora Dalího, Andyho Warhola a Alfonse Muchy. Nevšední životy těchto umělců jsou spjaty v čase a místě s Českým státem. I proto jsou vám představovánii v samotném srdci Prahy.

Ukázat ceník

Školy, skupiny a speciální přání

Chcete navštívit galerii ve větší skupině, dozvědět se více v rámci komentované prohlídky, nebo si pronajmout naše prostory? Připravíme vám návštěvu na míru.

Kontaktujte nás